Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji
,

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Na Głogowskim Forum...

WYDARZENIA


Reklama

MZKS Chrobry

MAPA GŁOGOWA

GŁOGOWSKIE NIERUCHOMOŚCI


Kopernik, 2 pokoje, 43 m² okazja
Hutnik, 3 pokoje, 46 m², okazja
Hutnik, 3 pokoje, 51 m²,
Złota Podkowa, 2 pokoje, 43 m²
Złota Podkowa, 3 pokoje, 63 m²
ul. Wojska Polskiego, 3 pokoje 49 m²
Stare Miasto, Antresola, 75 m², 195 tyś
ul. Obrońców Pokoju, 1 pokój, 30 m²
Na sprzedaz dom w Głogowie
Dom koło SławyKamienica Stare Miasto - okazja
Dom na oś "Hutnik"
Piękny dom z bali
Pokoje biurowo - usługowe do wynajmu
Tanio dom obrzeża Głogowa
Działki budowlane
KOmfortowy dom w Sławie -okazja!
Mieszkanie jak w domku
Budynek do wynajmu na przyjęcia, uroczys
Rozpoczęta budowa tanioMieszkanie 70,90m2 180.000 zł
Dom w Głogowie,ul.Lotników
Atrakcyjne mieszkanie 255 tys.
Działka w Szlichtyngowej okolice rynku
Działka w Szlichtyngowej okazyjna cena
Grunty rolne Przedmoście
Kawalerka do wynajęcia Kopernik
Mieszkanie do wynajęcia z garażem

-----------


---------

Zapraszamy: Stare Miasto ul. Starowałowa 1 

Dom w Sławie Śląskiej
Mieszkanie na ul HERKULESA
Dom na ul. Prusa w Głogowie
Działka nieopodal Lasu W Głogówku
Dworek Głogowski
Dom w Kliszowie
Mieszkanie w Głogowie na AL. Wolności
Piękny dom w RADWANICACH
Działka w centrum SERBÓW
Dom u zbud.bliźniaczej w Szlichtyngowej
Zapraszamy: Głogów , ul. Kołłątaja 22.  

Dom na osiedlu Słonecznym - 122m2
Mieszkanie Złota Podkowa - 3 pokoje
Mieszkanie na Starym Mieście - 79mk
Pawilon Osiedle Kopernik - NISKA CENA!
Mieszkanie Śródmieście 58 m2
Dom do wynajęcia
Mieszkanie do wynajęcia - ul. Poczdamska
Działka bud. w miejs. Lipin gm.Radwanice
Dom w zab.bliźniaczej w Radwanicach
Dom w Grochowicach - 165 tys.
www.openhouse.com.pl 

PROJEKTOWANIE WNĘTRZ
WYKOŃCZENIE POD KLUCZ
NOWE MIESZKANIA DEWELOPERSKIE
MIESZKANIA NA SPRZEDAŻ
DOMY NA SPRZEDAŻ
MIESZKANIA NA WYNAJEM
LOKALE NA WYNAJEM
KREDYTY HIPOTECZNE I GOTÓWKOWE
DZIAŁKI NA SPRZEDAŻ
SKUP NIERUCHOMOŚCI

Krew to życiePrzywracają pamięć o pionierach Drukuj Email
Źródło: Redakcja GPI
10.09.2017.   
10.09.2017.
Pomysł powstania Projektu Pionierzy zrodził się kilka lat temu w Towarzystwie Ziemii Głogowskiej.

- Zrodził z potrzeby ocalenia od zapomnienia świadectwa heroizmu pierwszych osadników oraz uczczenia pamięci ludzi którzy na przekór wszystkiemu, z nadzieją opuszczali swe domy by wyruszyć do Głogowa bu ty na tej pustyni gruzów na nowo budować życie. Swoje życie musieli zaczynać od nowa. Pionierom nie sprzyjało ani masto ani rosyjskie władze, jednak zostali w mieście i choć Głogowscy pionierzy nie uważają się za bohaterów to z pewnością nimi są.Punktem wyjścia Projektu, pierwszą priorytetową sprawą, od której zaczęliśmy było odnalezienie grobów pierwszych osadników. Ponieważ tak naprawdę oprócz kilkunastu przypadków nie wiedzieliśmy gdzie są oni pochowani. Chcielibyśmy podziękować im za ich pracę i zapalić na ich grobach znicz
- mówi Mateusz Zieliński, koordynator Projektu Pionierzy.

Obecnie Projekt to ponad 200 odnalezionych miejsc pochówku, kilkaset zdjęć i materiałów, dokumentów oraz filmy z samymi pionierami.
Tworzona strona internetowa zawierać będzie wszystkie dostępne obecnie oraz nowo zebrane i uzupelnione wspomnienia pierwszych osadników, dokumenty oraz wszelkie materiały pozyskane w ramach działań Projektu, wraz z Działem Historii Mówionej – filmami wspomnieniowymi z pierwszymi osadnikami. Minęły 72 lata a jednak nierzadko płyneły łzy.

Na stronie znajdzie się także wiele wiele innych ciekawych rzeczy: m.in. interaktywna mapa miasta z wyznaczonymi najwazniejszymi punktami oraz wydarzeniami z okresu pierwszych lat osadnictwa wraz z mapami cmentarzy oraz zaznaczonymi na nich miejscami pochówków osadników. Oraz duży dział ciekawostek. Strona będzie rozwijana przy współpracy rodzin pionierów.

Projektowi również miło jest poinformować iż powstaje Encyklopedia Pionierów Ziemi Głogowskiej. (internetowa,być może kiedyś w formie książkowej) Na tworzonej właśnie stronie Projektu, w swoim zamierzeniu ma być wielką bazą danych poświęconą naszemu miastu  oraz okolicom w latach 1945-50, i przede wszystkim ma zawierać biogramy osadników,nowo utworzone poprzez zebrane informacje oraz wszystkie obecnie rozproszone w szeregu powojennych publikacji. Obecnie w zbiorach mamy ponad 600 biogramów, a kolejnych kilkaset jest w trakcie opracowania i uzupełnienia. Uzupełnione będą informacjami oraz zdjęciami pozyskanymi dzięki kontaktom z rodzinami.
(Chcemy zebrać jak najwięcej nazwisk osadników).


Dział Biografii zawierać będzie możliwość własnej edycji oraz dodawania nowych biogramów. Tak abyśmy my wszyscy mieli szansę tworzenia tej strony.

Ponieważ Projekt to właśnie ludzie i pamięć o ich. Nie tylko tych „najważniejszych”, urzędnikach tworzących ówczesną władzę lecz także o tych o których już dawno zapomniano, o ludziach tworzących całe zaplecze na nowo odradzającego się miasta. Robotnicy, hotelarze, handlowcy i wielu innych. Ponieważ to właśnie bez tych ludzi, bez ich pracy i poświęcenia miasto w najtrudniejszym dla siebie okresie roku 1945 nie mogłoby normalnie funkcjonować.

Chcemy tych ludzi na nowo przypomnieć światu. Na nowo dać im twarze oraz pokazać jak wyglądali Ci dzięki którym mieszkamy w tak pięknym miejscu. Postaramy się odnależć ich jak najwięcej. Zadanie jak widać na wiele następnych lat.


Zebrane dane dają nam jednak przede wszystkim obraz miasta i jego pierwszych mieszkanców z różnych perpektyw – dziecka dla którego gruzy były miejscem zabaw, urzędnika tworzącego uwczesną władzę , robotnika który w pocie czoła odbudowywał to co dało się odbudować.
Wszyscy oni byli tu w tym samym czasie, jednak wspaniałe jest poznawanie historii tego miejsca z ich perspektywy, tak bardzo różnej.

Z nadzieją iż powstanie niedługo strony internetowej oraz zainicjowanie Encyklopedii Pionierów Ziemi Głogowskiej  będzie kolejnym ważnym elementem w upamiętnieniu wiedzy na ten temat następnym pokoleniom głogowian.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Reklama

Sprawdź
nasze ceny!!!

Reklama

Reklama

Reklama

Głogowskie linki

więcej linków >>

Ostatnio w galerii...

Skanery

Skaner Kaspersky Lab
Skaner MKS
Skaner Panda Software
Skaner Symatec